Po co Ci logo?

Paul Rand, jeden z pionierów i guru współczesnej grafiki reklamowej, powiedział kiedyś, że logo nie jest ważniejsze od produktu, którego dotyczy. Nie sprzedaje produktu, lecz identyfikuje. W tych prostych słowach zawarł sens posiadania własnego logo. Każda firma potrzebuje bowiem własnej identyfikacji, czegoś, co ją określi, wyróżni spośród tłumu. Tym czymś jest własny, indywidualny znak graficzny. Stanowi on najważniejszy element, fundament identyfikacji wizualnej przedsiębiorstwa.
Nieważne, czy Wasza firma jest z Częstochowy, Warszawy czy Szanghaju, w internecie możecie być równie widoczni. Warto więc zadbać o swój wizerunek, aby w zestawieniu z licznymi firmami nie tylko z Polski, ale i z całego świata, móc się czymś wyróżnić. Pamiętajmy o zasadzie pierwszego wrażenia, które często decyduje o sukcesie lub porażce. Logo nie zagwarantuje większej sprzedaży produktu, ponieważ nie jest od niego ważniejsze, jego zadaniem jest coś innego – wpłynąć pozytywnie na pierwsze wrażenie, przykuć uwagę klientów. Logo nadaje firmie własnego charakteru, sprawia, że staje się mniej bezosobowa, anonimowa. Poprawia jej rozpoznawalność. Bez wątpienia wolimy być kojarzeni z wysokim poziomem estetyki niż z brzydotą, bylejakością.

Jaki powinien być Twój znak firmowy?

Jest właściwie jedna podstawowa zasada, której powinniśmy się trzymać projektując logotypy – mniej znaczy więcej. Znak graficzny należy jak najbardziej upraszczać, odrzucać niepotrzebne ozdobniki – po to, żeby efekt końcowy był jak najbardziej rozpoznawalny. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ za pomocą najprostszych środków wyrazu chcemy przekazać jak najwięcej treści. Logo musi być przy tym atrakcyjne graficznie, ciekawe dla oka. W chaosie internetowych obrazków, szumie informacji przeładowanych kolorami, dźwiękami itd., nasze logo powinno przyciągać uwagę wewnętrznym ładem i profesjonalizmem. Zadaniem grafika jest więc znalezienie złotego środka i połączenie przesłania zawartego w logo z formą ograniczoną często do minimum.